fb
wisła

Norylsk

NORYLSK - zamknięte miasto w azjatyckiej części Rosji w Kraju Krasnojarskim, w Tajmyrskim Okręgu Autonomicznym.

Jedno z najbardziej wysuniętych na północ miast na świecie. Drugie co do wielkości miasto znajdujące się za kołem podbiegunowym. Noc polarna trwa w rejonie przez sześć tygodni. Klimat tam panujący jest niezwykle ciężki. Średnia roczna temperatura to -10 st. C.

Miasto zostało zbudowane w latach 30. XX wieku przez więźniów. W czasach ZSRR w rejonie znajdowało się wiele łagrów. Prawa miejskie uzyskało w 1953 roku. Więźniowie oraz uwolnieni stanowili główną siłę roboczą do 1955.

Region jest nadzwyczaj obfity w bogactwa naturalne. Dlatego miasto stało się ośrodkiem hutnictwa i górnictwa metali nieżelaznych (niklu, kobaltu, platyny, miedzi) oraz węgla kamiennego. Posiada jedną uczelnię wyższą, jest siedzibą Instytutu Naukowo-Badawczego Rolnictwa Dalekiej Północy.

Norylsk nie posiada bezpośredniego połączenia drogowego z resztą Rosji, komunikacja i transport odbywa się drogą powietrzną i wodną (morską i rzeczną po rzece Jenisej).



Po raz pierwszy w historii polskiej kinematografii polskie filmy zaprezentowano na Syberii w mieście Norylsk, Dudinka, Talnach, Kajerkan.

Mieszkańcy mroźnej Syberii w dniach 3 – 10 marca mają możliwość podziwiać polskie filmy. 3 marca Dyrektor Festiwalu Małgorzata Szlagowska – Skulska wraz z przedstawicielem polskiej Ambasady w FR Adamem Sadownikiem, Aktorem Jerzym Schejbalem, Piotrem Skulskim  producentem filmu „Tylko nie teraz” otworzyła po raz pierwszy  w historii Polski i Norylska  Festiwal Filmów Polskich „WISŁA”.

Po raz pierwszy mieszkańcy miast (oddalone od Polski kilka tysięcy kilometrów, różnica czasowa między Polską a Norylskiem 7 godz. ) Dudinka, Norylsk, Talnach, Kajerkan mają okazję obejrzeć jedne z najciekawszych i najlepszych filmowych  produkcji rodzimej kinematografii ostatnich lat.
Norylsk to wyjątkowe miasto do którego jedyna droga dostępu to droga lotnicza.
W programie festiwalu  znalazły się filmy: Komedie „Testosteron” oraz „Lejdis” duetu Andrzej Saramonowicz i Tomasz Konecki, Zaprezentowany także będzie film w polsko rosyjskiej produkcji „ Tylko nie teraz”, a także kultowe polskie bajki „Reksio”, „Bolek i Lolek” i film dla starszych dzieci – „Magiczne drzewo”.
Polska delegacja została gorąco i przyjaźnie przywitana przez mieszkańców miast a także przez Prezydenta miasta Norylsk oraz miasta Dudinka i Dyrekcję firmy Norylsk Nikiel.
Jest to pierwszy na tak szeroką skalę bezpłatny pokaz filmów polskich na Syberii. Szacuje się, że „Wisła” zgromadzi przed ekranami kin ok. 30 tysięcy widzów z syberyjskiej krainy Tajmyr, z której pochodzi najstarszy rosyjski lud Nganasani.

Polscy przedstawiciele złożyli hołd pod pomnikiem poświęconym Polakom poległym podczas represji stalinowskich.

Festiwal z pewnością dostarczy publiczności wyjątkowych wrażeń estetycznych i niezapomnianych filmowych emocji.
Festiwal finansuje firma Norylsk Nikiel oraz 35mm.

Zdjęcie 1 - Jerzy Schejbal wraz z Dyrektor Festiwalu Małgorzatą Szlagowską - Skulską, publiczność

Zdjęcie 2 - Prezydent Miasta Noryslk oraz Dyrektorzy firmy Noryslk Nikiel

Zdjęcie 3 - Adam Sadownik Radca Ambasady RP w Rosji odczytuje słowo powitalne Ambasadora RP Wojciecha Zajączkowskiego

Zdjęcie 4 - Jerzy Schejbal (aktor), Piotr Skulski (producent filmu Tylko nie teraz)

Zdjęcie 5 - Kadr z filmu Bolek i Lolek

Zdjęcie 6 - Dyrektor Festiwalu Małgorzata Szlagowska-Skulska

Zdjęcie 7 - Polska delegacja wraz z Prezydentem Miasta Dudinka, Dyrekcją Firmy Norylsk oraz przedstawicielami najstarszej grupy etnicznej Nganasanami (obecnie w Rosji żyje 834 osoby).

Zdjęcie 8 - Zdjęcie pomnika



Copyright 2012 © Festiwal Wisła