Data: 1 września, 19:00
Miejsce: Centrum Kultur Słowiańskich Biblioteki Literatury Międzynarodowej, ul. Nikołojamskaja 1, 3. piętro/online
Hans Rudolf Giger (szwajcarski malarz, który wymyślił postać „Obcego”) właśnie Polaka uważał za największego artystę czasów współczesnych. Kim był ów Polak i dlaczego Giger tak myślał? Jak Polacy doszli do tego, że projektowanie może być środkiem do walki politycznej? Jaki związek ma polski generał z projektem amerykańskiej flagi? I jak powiązane są murale w polskich miastach z budkami dla jerzyków? Na te i na inne nie mniej fascynujące pytania odpowiemy na wykładzie kulturolożki i jednocześnie jednej z organizatorek Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” Anastasiji Kamienskiej.
Centrum Kultur Słowiańskich
Jedyne w swoim rodzaju Centrum Kultur Słowiańskich, łączące kraje członkowskie Forum Kultur Słowiańskich – Białoruś, Bułgarię, Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, Czarnogórę, Czechy, Macedonię, Polskę, Rosję, Serbię, Słowację, Słowenię i Ukrainę. Centrum oferuje usługi biblioteczne i informacyjne, a także organizuje wiele wydarzeń kulturalnych i oświatowych, w szczególności promujących działalność Forum Kultur Słowiańskich w Rosji.
Misją Centrum jest zjednoczenie i prezentacja kultury, nauki i sztuki krajów słowiańskich, ich energii twórczej i dziedzictwa jako części ogólnoświatowego procesu kulturowego, a także wspomaganie rozwoju międzynarodowej współpracy, zapewnienie dostępu do dziedzictwa kulturowego Słowian i wzmocnieniu więzi kulturowych między narodami.
W zbiorach książkowych Centrum zgromadzono ponad 50000 pozycji, włączając oryginały i tłumaczenia na wszystkie języki słowiańskie. Codziennie odbywają się tu wykłady, warsztaty, wystawy, pokazy filmowe, spotkanie z działaczami nauki i sztuki, kluby tematyczne w językach słowiańskich (także w języku polskim), zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Centrum organizuje miesiące kultur krajów słowiańskich – jeden z nich tradycyjnie poświęcony jest Polsce. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i dostępne dla szerokiej publiczności.