Aktualności

„ŁODZIĄ PO WIŚLE”, BLOK FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH STUDENTÓW SZKOŁY FILMOWEJ W ŁODZI

Na 14. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” będziemy mieli przyjemność zaprezentować rosyjskiej publiczności blok krótkometrażowych filmów studentów Szkoły Filmowej w Łodzi!

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi, powstała w 1948 r., to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych szkół filmowych na świecie. Kształci reżyserów, operatorów, twórców animacji, montażystów, producentów, scenarzystów, fotografików i aktorów. Studia na czterech wydziałach: reżyserii, sztuki operatorskiej, aktorstwa, produkcji filmowej i telewizyjnej obejmują wiedzę praktyczną (realizację etiud filmowych oraz spektakli dyplomowych) oraz teorię i historię sztuki i kultury. Wśród naszych absolwentów są m.in.: Andrzej Wajda, Roman Polański, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Zanussi, Zbigniew Rybczyński, Krzysztof Kieślowski, Małgorzata Szumowska, Jan Komasa, Magnus von Horn, Adam Holender, Witold i Piotr Sobocińscy, Dariusz Wolski, Sławomir Idziak, Ryszard Lenczewski, Hoyte van Hoytema, Jolanta Dylewska, Paweł Edelman i Łukasz Żal, zdobywcy nagród na najważniejszych festiwalach w Cannes, Berlinie i Wenecji oraz Oscarów. Studenci polscy i zagraniczni uczą się od odnoszących sukcesy absolwentów Szkoły, którzy wracają jako wykładowcy, dzięki czemu od pokoleń istnieje cenna i unikalna relacja mistrz – uczeń.

W bloku pokażemy film animowany „Jestem tutaj” Julii Orlik. To przeszywająca opowieść o samotności w obliczu śmierci przedstawiona z perspektywy umierającej kobiety - choć ta nie wypowiada ani słowa. Dusza – miniatura ciała zmarłego – przedziera się na zewnątrz martwego ciała i wyrusza w podróż po pośmiertnej krainie w filmie Barbary Rupik pt. „Duszyczka”. „Portret kobiecy” Natalii Durszewicz to animowana interpretacja wiersza laureatki Nagrody Nobla, Wisławy Szymborskiej, a namalowana została czerwoną paletą barw: kolorem szminki, płatków róż czy kropli krwi, dodatkowo narastająca muzyka tworzy atmosferę napięcia i niepokoju. W filmie Marty Koch pt. „Takie piękne miasto” na dzień, w którym kończy się świat patrzymy oczami kobiety, idącej przez miasto i obserwującej jak wszystko się zmienia. Film Heleny Oborskiej „Ukąszenie” opowiada o Zofii, która wyjeżdża nad morze na ,,oczyszczenie” do specjalnego ośrodka. Emocje z dawnych lat wracają, gdy pojawia się tajemniczy mężczyzna, Emil, ze swoją narzeczoną. Piołun, którym dawniej matki nacierały dziecko, by odstawić je od piersi, jest tematem filmu Marii Ornaf. Jaskinia żółwi” Klaudii Folgi przedstawia retrospekcję zdarzeń z dzieciństwa głównej bohaterki, Hani. Bohaterowie filmu Patrycji Polkowskiej pt. „Efekt halo” są wychowankami zakładu poprawczego, gdzie głównym sposobem kontaktu ze światem zewnętrznym jest znajdujący się w pokoju wychowawcy telefon stacjonarny.

 

sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl


TELEFON

+48 22 523 41 18

PR Manager

Marlena Ochońska
marlena@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła