Aktualności

MARIUSZ WILCZYŃSKI – MISTRZ POLSKIEJ ANIMACJI

Mariusz Wilczyński to jeden z najważniejszych twórców współczesnej animacji. Absolwent łódzkiej ASP na kierunku malarstwo. Na początku działał jako malarz i performer, potem zaczął pracować nad animacjami. Za swoją twórczość wielokrotnie zdobywał nagrody. Wilczyński jest pierwszym polskim autorem filmów animowanych, który miał indywidualny, retrospektywny przegląd swoich filmów w The Museum of Modern Art w Nowym Jorku (7 maja 2007) oraz pierwszym autorem animacji z Polski, którego film wyświetlano w The National Gallery w Londynie (24 listopada 2007).

Film, który pokażemy podczas ceremonii otwarcia 20 maja, to najnowsza animacja Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, która zdobył Nagrodę Główną na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2020 roku. Film powstawał 14 lat i jest pełnometrażowym debiutem reżysera. Film przedstawia losy bohatera, który uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Z biegiem lat miasto rozwija się w jego wyobraźni. Pewnego dnia bohaterowie i idole z dzieciństwa znani z literatury i kreskówek, którzy w świadomości kolejnych pokoleń są wiecznie młodzi, przybywają nieproszeni. Kiedy nasz bohater odkrywa, że wszyscy się zestarzeli, a wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia. W filmie usłyszymy głosy świetnych polskich aktorów i reżyserów m.in. Andrzeja Wajdy, Daniela Olbrychskiego i Zbigniewa Rybczyńskiego.

Podczas Festiwalu przedstawimy widzom w Moskwie retrospektywę twórczości Mariusza Wilczyńskiego „Kizi Mizi”. To krótkometrażowe filmy animowane z lat 1998-2007. Wśród nich „Allegro ma non troppo”, „Szop, szop, szop, szopę…” - Autorski film animowany, zrealizowany z okazji Międzynarodowego Roku Chopinowskiego. Jego ścieżkę dźwiękową stanowi muzyka Fryderyka Chopina w interpretacji Justyny Steczkowskiej, Tomasza Stańki i Michała Urbaniaka. Autor filmu odrzuca napęczniały przez lata, egzaltowany, pełen patosu, obligatoryjny wręcz zachwyt, paraliżujący możliwość świeżego usłyszenia muzyki Chopina. „Śmierć na 5” – film animowany stanowiący teledysk do ostatniego utworu zespołu Republika, nagranego przez Grzegorza Ciechowskiego tuż przed śmiercią, w grudniu 2001 roku. Z okna i wody wyskakują różne zwierzęta, za nimi podąża główny bohater. Tematem jest tęsknota za bliską osobą, przemijanie oraz śmierć. Animacja została ukończona w marcu 2002 roku. „Niestety” - autorski film animowany o bardzo stareńkiej parze aniołów. Są szczęśliwi, dobrotliwi i we wszystkim bardzo zgodni. Pewnej nocy jemu i jej, każdemu osobno, śni się ten sam sen, że znów są młodzi. Równoległa projekcja dwóch identycznych, czułych historii ich długiego życia razem, z początku niezauważalnie zaczyna powoli się rozwarstwiać. Nieoczekiwane relacje i mroczne zakamarki snu wprawiają staruszków w osłupienie i zakłopotanie. Gdy przyjdzie świt... Sugestywna muzyka Tomasza Stańki skomponowana specjalnie do filmu domyka tę oniryczną opowieść. „Kizi Mizi” – historia miłosna z nietypowymi bohaterami w charakterystycznym ujęciu Mariusza Wilczyńskiego. Miłość i uczucia. Zdrada i samotność. Ona i on. Mysz i kot. Ludzka w wymowie, bluesowa muzycznie.

Miłośnikom animacji zaprezentujemy również blok studentów Szkoły Filmowej w Łodzi pod opieką artystyczną Mariusza Wilczyńskiego:

1. DRŻĄCE TRĄBY, reż. Natalia Brożyńska, Polska, 2010, 3 min 24 s

2. STEFAN I ŻUCZEK, reż. Piotr Loc Hoang Ngoc, Polska, 2012, 12 min 20 s

3. PŁOTY, reż. Natalia Krawczuk, Polska, 2015, 7 min

4. NIE TRAĆ GŁOWY, reż. Karolina Specht, Polska, 2015, 4 min 09 s

5. ŁAŃCUSZKI, reż. Alicja Błaszczyńska, Polska, 2015, 8 min 10 s

6. CIPKA, reż. Renata Gąsiorowska, Polska, 2016, 8 min 20 s

7. ZAMIENIAMY SIĘ W PRZYRODĘ, reż. Justyna Pazdan, Polska, 2017, 4 min

8. KOSMICZNE TRIO, reż. Katarzyna Miechowicz, Polska, 2017, 6 min 37 s

9. POKROWCE, reż. Karolina Borgiasz, Polska, 2018, 5 min 15 s

10. OKNA TEGO DOMKU, reż. Urszula Domańska, Polska, 2018, 7 min 35 s

11. MÓJ DZIWNY STARSZY BRAT, reż. Julia Orlik, Polska, 2018, 12 min 31 s

12. INNY, reż. Marta Magnuska, Polska, 2018, 4 min 47 s

13. KAWALERKA, reż. Anna Chwal, Polska, 2019, 6 min 15 s

14. TUNEL, reż. Julia Benedyktowicz, Polska, 2019, 5 min 59 s

15. WINA, reż. Marcjanna Urbańska, Polska, 2019, 6 min 27 s

sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl


TELEFON

+48 22 523 41 18

PR Manager

Marlena Ochońska
marlena@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła