Aktualności

STARTUJE 14. WISŁA W MOSKWIE!

Od dzisiaj do 30 maja zapraszamy na święto polskiego kina w Moskwie! Od czerwca do grudnia 2021 roku odwiedzi kilkanaście rosyjskich miast, Azerbejdżan, Białoruś, Chorwację, Czechy, Gruzję, Serbię, Kazachstan, Kirgistan, Koreę Południową, Serbię, Słowację, Tadżykistan, Turcję oraz Uzbekistan.

Czternasta, główna edycja festiwalu odbędzie się w moskiewskim kinie Pięć gwiazd na Pawieleckiej, Moskino Kosmos i Moskino Bieriozka. Uroczysta ceremonia otwarcia dzisiaj o 19.00 w Kinie „Chudożestwiennyj”. Podczas ceremonii otwarcia pokażemy nagrodzony na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

Mimo pracy w czasie pandemii przygotowaliśmy dla naszych widzów różnorodny program, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Konkurs Filmów Fabularnych zaprezentuje 11 najnowszych, wyśmienitych polskich produkcji. Znajdą się w nim tytuły twórców nagradzanych na całym świecie, jak „Sweat” Magnus von Horna i polski kandydat do Oscara „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michał Englerta; jak również rewelacyjne debiuty, w tym „Maryjki” Darii Woszek. W Konkursie znalazły się także filmy reżyserów docenionych na poprzednich edycjach „Wisły”, w tym „Ikar. Legenda Mietka Kosza” Macieja Pieprzycy.

W tegorocznym bloku dokumentalnym „Spojrzenie na świat. Polski dokument” patrzymy na świat z polskiej perspektywy. Wśród naszych propozycji „Ściana cieni” Elizy Kubarskiej i „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske. Miłośników filmów dokumentalnych również zaprosimy na blok dokumentalny „Spojrzenie na kobietę. Polski dokument”, a w nim: „Położna” Marii Stachurskiej i „Lekcja miłości” Małgorzata Goliszewska i Katarzyna Mateja.

W tym roku zaprosimy na sekcję „Kobiece spojrzenie w mroczną naturę człowieka”, w której widzowie odnajdą nowe produkcje fabularne zróżnicowane tematycznie i gatunkowo. Wśród nich „Magic mountains” Urszuli Antoniak, „Safe inside” Renaty Gabryjelskiej oraz „The other lamb” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej.

W tym roku ważne miejsce na Festiwalu zajmuje animacja. Mariusz Wilczyński to jeden z najważniejszych twórców współczesnej animacji. Absolwent łódzkiej ASP jest pierwszym polskim autorem filmów animowanych, który miał przegląd swoich filmów w The Museum of Modern Art w Nowym Jorku, a jego animację wyświetlano w The National Gallery w Londynie. Oprócz najnowszej animacji, która jest pełnometrażowym debiutem reżysera („Zabij to i wyjedź z tego miasta”), zaprezentujemy retrospektywę jego twórczości z lat 1998-2007 w sekcji „Kizi Mizi”, a także przedstawimy blok studentów Szkoły Filmowej w Łodzi pod opieką artystyczną Mariusza Wilczyńskiego.

Z okazji ogłoszenia 2021 r. Rokiem Stanisława Lema w specjalnej sekcji „Czas nieutracony” – Stanisław Lem. Setna rocznica urodzin” przypomnimy festiwalowym gościom jego biografię oraz twórczość. Wśród naszych propozycji ekranizacje utworów Stanisława Lema: „Test Pilota Pirxa” Marka Piestraka  na podstawie opowiadania "Rozprawa" Stanisława Lema czy film, nakręcony na podstawie scenariusza autorstwa polskiego pisarza: „Przekładaniec” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Również wspólnie z Instytutem Polskim w Moskwie po raz kolejny zrealizujemy cykl „Teatr na ekranie”, a w nim m.in. „Trójkąt bermudzki” Bodo Koxa, „Wykapany zięć” Paweł Szkotak oraz „Człowiek bez twarzy” Andrzeja Bartnikowskiego.

Na weekendowych pokazach familijnych młodzież zobaczy „Tarapaty 2” w reżyserii Marty Karwowskiej.

W programie tradycyjnie znajdą się także najlepsze etiudy studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego, Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Studia Munka. Na 14. Wiśle nie zabraknie również różnorodnych wydarzeń towarzyszących wokół kultury polskiej.

sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl


TELEFON

+48 22 523 41 18

PR Manager

Marlena Ochońska
marlena@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła