Aktualności

„CZAS NIEUTRACONY” – STANISŁAW LEM. SETNA ROCZNICA URODZIN

Stanisław Lem to pisarz, którego nie trzeba przedstawiać. Książki najsłynniejszego polskiego pisarza science fiction na świecie są tłumaczone na 41 języków, a sprzedano ich ponad 30 mln. Czołowy przedstawiciel polskiej fantastyki naukowej urodził się 12 września 1921 roku we Lwowie. Po wojnie z rodziną przeprowadził się do Krakowa i tam mieszkał do śmierci. Jego kariera literacka zaczęła się od współpracy z gazetami, w „Nowym Świecie Przygód” wydrukowano jego pierwszą powieść fantastyczną: „Człowiek z Marsa”. Najbardziej znane utwory futurologa to: „Solaris”, „Bajki robotów” czy „Powrót z gwiazd”.

Z okazji okrągłej rocznicy urodzin pisarza, 2021 rok został ustanowiony w Polsce Rokiem Stanisława Lema. Zatem jest to wspaniała okazja, aby na najbliższej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” zaprezentować sekcję „„Czas nieutracony” – Stanisław Lem. Setna rocznica urodzin” i przypomnieć naszym widzom twórczość tego artysty.

Wśród naszych propozycji ekranizacje utworów Stanisława Lema: „Test Pilota Pirxa” Marka Piestraka  na podstawie opowiadania "Rozprawa" Stanisława Lema . Tytułowy bohater, Pilot Pirx, próbuje ustalić w czasie lotu do Saturna, który z jego załogi jest androidem. Tymczasem robot aranżuje sytuację, w której ginie kilku członków załogi, a sam próbuje udowodnić, jak bardzo jest im potrzebny. W naszym programie również film Edwarda Żebrowskiego pt. „Szpital przemienienia”, którego akcja dzieje się podczas okupacji hitlerowskiej. Przedstawia losy młodego lekarza, Stefana Trzynieckiego, nowego pracownika szpitala psychiatrycznego.

Film, nakręcony na podstawie scenariusza autorstwa polskiego pisarza: „Przekładaniec” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Komedia science fiction nagrodzona została m.in. Medalem Specjalnym na MFF Fantastycznych w Sitges w 1970 roku. To opowieść o kierowcy rajdowym, który ulega groźnym wypadkom. Doktor Burton przeszczepia głównemu bohaterowi części ciał ofiar karamboli, w których brał udział. Sprawa komplikuje się, gdy jednym z dawców organów staje się jego brat…

Widzom pokażemy również biograficzny dokument Borysa Lankosza „Autor Solaris”, który powstał z nieznanych materiałów archiwalnych oraz wypowiedzi znawców twórczości.

14. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” już w maju w Rosji! Główna edycja wydarzenia – w Moskwie – odbędzie się w dniach 20 – 30 maja br. W kinach: 5 gwiazd na Pawieleckiej, Moskino Kosmos, Moskino Bieriozka, następnie polskie filmy zobaczą mieszkańcy kilkunastu rosyjskich miast. Święto polskiego kina potrwa od maja do listopada 2021 roku w kilkunastu krajach: Rosji, Azerbejdżanie, Białorusi, Chorwacji, Czechach, Gruzji, Kazachstanie, Korei Płd., Kirgistanie, Serbii, Tadżykistanie, Uzbekistanie.

 

 

sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl


TELEFON

+48 22 523 41 18

PR Manager

Marlena Ochońska
marlena@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła