2. FESTIWAL FILMÓW POLSKICH „WISŁA” NA BIAŁORUSI

12 kwietnia br. na Białoruś ponownie zawita Festiwal Filmów Polskich „Wisła”. Tym razem miłośnicy polskiego kina będą mogli uczestniczyć w pokazach nie tylko w Mińsku (Kino „Centralne”, 12-16 kwietnia), ale także w Witebsku (Kino „Mir”, 13-14 kwietnia).

W programie festiwalu znajdują się najlepsze polskie produkcje ostatnich lat, które zyskały uznanie nie tylko wśród rodzimej, ale także zagranicznej publiczności. Kinowy ekran przybliży widzom nie tylko wspaniałe dzieła, ale także samą Polskę – bogaty krajobraz kraju i panoramę jego mieszkańców. To właśnie w kinie, jak w kalejdoskopie, przeplatają się opowieści zabawne i gorzkie, elektryzujące i przerażające, mistyczne i historyczne, sarkastyczne i niepodszyte ironią, niekiedy pełne sukcesu, innym razem bolesnej porażki. Odkryjemy przed widzami znakomite debiuty oraz nowe obrazy twórców, którzy zdążyli już zgromadzić bogatą kolekcję nagród filmowych. Wspólnym mianownikiem dla wiślanego wachlarzu filmów będą prawdziwe emocje, wyraziści bohaterowie i refleksje, z którymi zostaniecie po seansach.

Festiwal otworzy film „Córka trenera” – dramat Łukasza Grzegorzka, traktujący o poświęceniu i niespełnionych ambicjach, a także dążeniu do niezależności. Historia córki i ojca, których życie, oparte na turniejach tenisowych, przechodzi rewolucję. Projekcjom filmu będą towarzyszyć spotkania z odtwórczynią głównej roli – Karoliną Bruchnicką.

Thriller Jagody Szelc „Wieża. Jasny dzień” to historia, opierająca się na konflikcie między dwiema siostrami – Mulą i Kają, która powraca do rodzinnego domu po 6 latach nieobecności. Owiana tajemnicą opowieść przyjmuje nieoczekiwany zwrot, który nie pozwala widzom przejść obok niego obojętnie.

Biograficzny dramat „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego opowiada o życiu profesora Zbigniewa Religi, który w latach 80. dokonał pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca. To historia człowieka, który w niesprzyjających okolicznościach odważył się zmieniać obowiązujące zasady. Nie zabraknie również nominowanego do Oscara wspaniałego filmu Pawła Pawlikowskiego - „Zimna wojna”. Pełna pasji historia trudnej miłości w trudnych czasach podbiła serca widzów na całym świecie i została wielokrotnie nagrodzona.

Film Pawła Maślony „Atak paniki” to wielowątkowa opowieść, w której zwykli ludzie wpadają w wir nieoczekiwanych zdarzeń, co radykalnie odmieni ich życie. Brawurowe połączenie komedii i dramatu, w którym nic nie jest tym czym się wydaje, a codzienność zamienia się w czyste wariactwo. Dla fanów lżejszego kina przygotowaliśmy także świetne komedie, m.in. film „Volta” Juliusza Machulskiego. Bruno Volta to prawdziwy „kiler” w rozwiązywaniu zagadek i przeglądaniu ludzi na wylot. Pewnego dnia jego zmysł kombinowania i zarabiania zostaje postawiony w stan pełnej gotowości. „Juliusz” to niezwykła komedia, tworzona z udziałem mistrzów polskiego stand-upu. Tytułowy bohater to chodzące nieszczęście – wszystko, czego się dotknie, obraca się w proch. Serię pechowych zdarzeń może zakończyć jedynie weterynarka Dorota.

„Gotowi na wszystko. Exterminator” w reżyserii Michała Rogalskiego, to nie lada gratka dla fanów ciężkiej muzyki. Film opowiada historię przyjaciół, którzy po latach reaktywują zespół deathmetalowy, ale na skutek okoliczności są zmuszeni do grania na festynach. Podczas festiwalu w Kinie „Centralnym” w Mińsku będzie można obejrzeć wystawę plakatów filmowych. Serdecznie zapraszamy!

Program wszystkich seansów znajdą Państwa na stronie:

Wejście na wszystkie pokazy w ramach Festiwalu jest bezpłatne.

wisła

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl

PR Manager

Natalia Walka
natalia@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

WISŁA W INNYCH PAŃSTWACH

www.festiwalwisla.pl