• Konkursowe Filmy konkursowe (więcej...)
  • J.Stuhr Jerzy Stuhr gościem Festiwalu „Wisła” (więcej...)
  • galeria Zapraszamy do galerii zdjęć 7. festiwalu filmów polskich w Rosji, więcej...
Aktualności

Różnorodność gatunkowa i tematyczna w Panoramie Polskiego Kina w Moskwie


W najbliższy czwartek – 21. maja – rozpocznie się 8. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie. Poza sekcją konkursową, retrospektywą Jerzego Stuhra oraz blokami tematycznymi w programie znajdzie się również Panorama Polskiego Kina, w ramach której zaproponujemy moskiewskim widzom różne gatunki głośnych produkcji polskich z ostatnich trzech lat.

Pokażemy m.in. nagrodzony za reżyserię na Festiwalu w Gdyni thriller szpiegowski Władysława Pasikowskiego „Jack Strong”. Oparty na autentycznych wydarzeniach film ukazuje jedną z najbardziej fascynujących historii szpiegowskich świata. Opowieść o Ryszardzie Kuklińskim, oficerze Ludowego Wojska Polskiego, który, znajdując się w samym środku systemu, podejmuje trudną walkę przeciwko Sowietom. Wieloletnia, wyczerpująca fizycznie i psychicznie współpraca z CIA nieustannie zagraża życiu Kuklińskiego i jego rodziny, jeden nieostrożny ruch może doprowadzić do dekonspiracji i tragedii.

Panorama przedstawi również dramat Roberta Glińskiego „Kamienie na szaniec”, który wzbudził duże emocje i kontrowersje nie tylko wśród widzów, krytyków, ale także pośród historyków oraz środowisk harcerskich i kombatanckich w Polsce. Adaptacja powieści Aleksandra Kamińskiego o tym samym tytule opowiada o bohaterstwie i walce, która stała się legendą. Alek, Zośka i Rudy - młodzi, spragnieni życia bohaterowie - pewnego dnia obudzili się w świecie, w którym nie było już miejsca na marzenia. Czas okupacji stał się dla nich wielką próbą charakterów. Stanęli przed wyborem – pochylić pokornie głowy i przetrwać albo walczyć o wolną Ojczyznę, ryzykując życie własne i swoich bliskich. Bez broni i doświadczenia znaleźli w sobie odwagę i determinację, aby sprzeciwić się hitlerowskiemu okupantowi.

Zbliżenia” Magdaleny Piekorz to współczesny dramat psychologiczny opowiadający o sile rodzinnych więzi. Marta jest rzeźbiarką, ma kochającego męża Jacka i piękne mieszkanie z pracownią, a jednak nie potrafi być w pełni szczęśliwa. Długie lata spędzone z mamą pod jednym dachem i świadomość, że matka wszystko jej poświęciła sprawiają, że nie potrafi rozpocząć życia na własny rachunek. Mimo ciągłych kłótni obie nie wyobrażają sobie dłuższej rozłąki. Nieustające telefony od matki czynią z życia Marty pasmo udręk. Tej sytuacji próbuje sprostać Jacek, który chce stworzyć z Martą prawdziwy dom.

W Panoramie pokażemy także debiut fabularny 31-letniego Grzegorza Jaroszuka „Kebab i Horoskop”. Komedia absurdu opowiadająca historię pracowników bankrutującego sklepu z dywanami. W ich życiu wszystko zmienia się, gdy szef, chcąc ratować upadający biznes, postanawia zatrudnić podejrzanych specjalistów od marketingu o tajemniczych pseudonimach Kebab i Horoskop. Nie jest to z pewnością typowa polska komedia, film zawiera również elementy dramatu. Reżyser bawi się konwencją charakterystyczną dla teatru absurdu, odwracając standardowe role przypisywane komizmowi i tragizmowi.

Do Moskwy przywieziemy kolejną komedię Juliusza Machulskiego - znanego już widzom Wisły m.in. z zeszłorocznych tytułów festiwalowych „Kołysanka” i „Ile waży koń trojański”. Tym razem pod ich ocenę oddamy komedię fantastyczną „Ambassada”. Na przełomie sierpnia i września 2012 r. młodzi małżonkowie – Melania i Przemek - przyjeżdżają do Warszawy, aby zająć się luksusowym apartamentem stryja. Mieszkanie położone jest w centrum miasta, w miejscu gdzie przed wojną znajdowała się ambasada III Rzeszy. Bohaterowie nie podejrzewają, że przysługa oddana stryjowi zmieni się w największą przygodę ich życia, która zmieni losy Warszawy, Polski a nawet całego świata…

Wielbicielom lekkiego kina komediowego zaproponujemy dwie części „Wkręconych” w reżyserii Piotra Wereśniaka. W pierwszej głównym bohaterem jest sympatyczny Ślązak Franek Szpak, który mimo wrodzonego wdzięku nie ma szczęścia w miłości. Po tym jak nieoczekiwanie, w wyniku zwolnień grupowych, traci pracę w fabryce samochodów, otrzymuje kolejny cios – porzuca go ukochana. Cięcia w zatrudnieniu dosięgają także jego dwóch przyjaciół – kucharza Tomka Zarównego i starszego montera elementów kokpitu – Zenobiusza Kozioła. Franek, otrzymawszy największą odprawę, składa kolegom propozycję nie do odrzucenia. W kontynuacji „Wkręconych” bohaterowie znani z pierwszej części filmu ruszą na podbój stolicy i polskiego showbiznesu. Widzowie przekonają się, jak naprawdę funkcjonuje świat gwiazd programów rozrywkowych i plotkarskich portali.

Panoramę Polskiego Kina dopełni film dokumentalny Pawła Łozińskiego „Ojciec i syn”. Twórca poprowadzi także masterclass „Bohater w filmie dokumentalnym”. Według słów samego reżysera jest to „temat piękny i pojemny”, szczególnie, jeśli wziąć pod uwagę, że bohaterem prezentowanego filmu jest on sam i najbliższy mu człowiek – jego ojciec. Łączy ich nazwisko, wykonywany z pasją zawód, ale i silna, skomplikowana więź, pełna resentymentów i niedopowiedzeń. Dwaj wybitni dokumentaliści, Marcel i Paweł Łozińscy, wyruszają samochodem w podróż po Europie. Dla ojca jest to powrót do miejsca urodzenia, dla syna – próba rozliczenia wspólnej przeszłości. Obaj usiłują zarejestrować kamerą ten trudny dialog.




powrót