• Konkursowe Filmy konkursowe (więcej...)
  • J.Stuhr Jerzy Stuhr gościem Festiwalu „Wisła” (więcej...)
  • galeria Zapraszamy do galerii zdjęć 7. festiwalu filmów polskich w Rosji, więcej...
Aktualności

Jerzy Stuhr gościem Festiwalu „Wisła”


Jerzy Stuhr będzie gościem tegorocznego 8. Festiwalu Filmów Polskich "Wisła" w Rosji. W ramach poświęconej twórcy retrospektywy zostaną zaprezentowane najlepsze filmy w jego reżyserii oraz tytuły, w których stworzył niezapomniane kreacje aktorskie.

Moskiewska widownia będzie miała okazję porozmawiać z jedną z najbardziej znaczących postaci polskiej kinematografii. Jerzy Stuhr, urodzony w 1947 roku, reżyser teatralny i filmowy, wykładowca, pedagog. Jeden z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych polskich aktorów.

W latach 80. Jerzy Stuhr zagrał Maksa w rewelacyjnej komedii Juliusza Machulskiego "Seksmisja". Film przeszedł do kanonu najśmieszniejszych polskich komedii ze względu na dialogi i niewiarygodnie oryginalny scenariusz. Bohaterami są Maks i Albert, którzy poddali się eksperymentowi hibernacji. Budzą się w roku 2044, ponieważ w czasie ich snu wybuchła na Ziemi wojna nuklearna. Prawdopodobnie zostali jedynymi mężczyznami na planecie. Ich misja to przywrócić normalny "porządek natury".

Kolejnym prezentowanym w Moskwie filmem, tym razem nie tylko z aktorskiego, ale i reżyserskiego dorobku Jerzego Stuhra, będą "Historie miłosne" (1997). Film składa się z czterech nowel, w których Stuhr odgrywa kolejno cztery wersje emocjonalnego życia bohatera w sile wieku - pracownika naukowego, księdza, pułkownika wojska oraz złodzieja. Każdy z nich w pustym pokoju staje przed tajemniczym ankieterem, aby zdać relację ze swoich życiowych wyborów i zdolności do okazywania uczuć.

"Tydzień z życia mężczyzny" (1999) przedstawia siedem dni z życia prokuratora Adama Borowskiego (w jego roli Jerzy Stuhr), człowieka cieszącego się nienaganną opinią, acz łatwo ulegającego pokusom i wpływom. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego matka jest ciężko chora, a jedyną szansą dla niej jest kosztowna operacja.

Jerzy Stuhr tworzy kino buntownicze, wychodzące poza ramy współczesnych trendów. Doskonałym przykładem jest tu "Duże zwierzę" z 2000 roku. Scenariusz filmu został oparty na opowiadaniu Kazimierza Orłosia "Wielbłąd", które jako pierwszy opracował Krzysztof Kieślowski. Nie udało mu się jednak nakręcić wówczas filmu, a scenariusz doczekał się realizacji dopiero dzięki Stuhrowi. "Duże zwierzę" opowiada historię urzędnika bankowego oraz jego żony, przedszkolanki, którzy postanawiają zaopiekować się porzuconym przez cyrk wielbłądem. To zjawiskowy, ascetyczny w formie obraz, mówiący o tolerancji i walce w obronie własnych przekonań.

Na moskiewskich ekranach pokażemy także "Pogodę na jutro" (2003) w reżyserii Jerzego Stuhra. To polityczno-obyczajowa satyra, tradycyjnie z główną rolą Stuhra oraz udziałem jego syna, aktora Macieja Stuhra. Film opowiada o konfrontacji z nową rzeczywistością bohatera, który po kilkunastu latach opuścił mury klasztoru.

Jerzy Stuhr swoim kinem stara się diagnozować polską rzeczywistość. "Korowód" (2007) to splatające się historie kilku ludzi - sprytnego studenta, który zarabia na utrzymanie pisaniem prac magisterskich i robieniem zdjęć do prasy brukowej, a także jego dziewczyny i byłego tajnego współpracownika bezpieki.

Do programu retrospektywy włączymy także "Mistyfikację" (2010) Jacka Koprowicza ze znakomitą główną rolą Jerzego Stuhra. Akcja filmu rozgrywa się w 1968 roku. Wydalony z uczelni tuż przed obroną pracy magisterskiej Łazowski wpada na sensacyjny trop, który może zmienić oblicze historii. Z jego dochodzenia wynika bowiem, że Witkacy nie popełnił samobójstwa w 1939 r. Rzeczywistość podsuwa kolejne dowody zadziwiającej mistyfikacji.

Reżyser osobiście zaprezentuje w Moskwie swój najnowszy obraz "Obywatel" (2014), który wejdzie również w skład sekcji konkursowej 8. Wisły. W filmie pełni on jednocześnie rolę reżysera, scenarzysty i odtwórcy głównej roli. W jednym z wywiadów reżyser wyznał, iż inspiracją do stworzenia scenariusza było jego własne życie. Bohater Jan Bratek jest reprezentantem pokolenia Jerzego Stuhra, który musi odnaleźć się w kluczowych momentach polskiej historii. Na ekranie widzowie obserwują różne etapy życia Jana, od wieku dojrzałego, przez lata młodzieńcze, aż do dzieciństwa.

 


        

powrót

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem