„Teatrzyk Zielona Gęś przedstawia...”
„Teatrzyk Zielona Gęś przedstawia...” – to wybór miniatur dramatycznych K. I. Gałczyńskiego w wykonaniu studentów pierwszego roku Wydziały Aktorstwa i Lalkarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Osijeku.

Teatrzyk Zielona Gęś – miniatury dramatyczne Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, w których obecny jest groteskowy dowcip oraz absurdalne poczucie humoru. Utwory wchodzące w skład później zebranego tomiku stylizowane były na scenariusze scenek rodzajowych i bazowały na pojęciu gagu.

„Teatrzyk Zielona Gęś” miał swoją premierę w 1946 roku. Każdego tygodnia scenki z „Zielonej Gęsi” publikowane były na ostatniej stronie tygodnika „Przekrój”. „Najmniejszy teatrzyk świata” zdobył wielką popularność i uznanie. Konstanty Ildefons Gałczyński w swoim „Teatrzyku” stworzył postacie barwne, odzwierciedlające cechy Polaków, groteskowe i śmieszne w swoich działaniach.  Studenci zagrają kilka wybranych scenek gdyż działaność Gałczyńskiego jest mało znana w Chorwacji. 

Wisła w Chorwacji
Koncert pianistki Katarzyny Ešegović
Katarzyna Ešegović urodziła się w 1996 roku we Frankfurcie nad Menem, w Niemczech. Muzyką zajmuje się około 13 lat. W trakcie nauki w podstawowej i średniej szkole muzycznej, występowała na licznych koncertach i konkursach w całej Chorwacji, a także poza nią – jako pianistka solowa pod opieką profesor Mirty Masle lub jako chórzystka. Jest absolwentką II Liceum oraz Muzycznej Szkoły Średniej im. Franja Kuhača w Osijeku, którą ukończyła w 2015 roku, zdobywając tytuł zawodowy muzyka-pianistki.

Jej ulubionymi kompozytorami są Fryderyk Chopin i Josip Štolcer Slavenski.

Obecnie studiuje psychologię na Wydziale Filozoficznym w Osijeku, gdzie mieszka i pracuje. Poza tym oferuje lekcje gry na pianinie wszystkim zainteresowanym tym instrumentem, a także lekcje języka niemieckiego.

Wisła w Chorwacji
Spotkanie studentów Akademii Sztuk Pięknych w Osijeku z reżyserką Kingą Dębską
Kinga Dębska jest absolwentką reżyserii filmowej praskiej FAMU, a wcześniej japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Ma na swoim koncie kilkanaście filmów dokumentalnych, ostatnim z nich jest nagrodzona Orłem pełnometrażowa „Aktorka” o Elżbiecie Czyżewskiej. Za swój debiut fabularny „Hel” dostała nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. „Moje córki krowy” jest jej drugim filmem fabularnym, za który dostała nagrodę publiczności, dziennikarzy oraz kin studyjnych i lokalnych na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz ponad dziesięć innych nagród w Polsce i na świecie. „Moje córki krowy” obejrzało w kinach ponad 730 tysięcy widzów. Kinga Dębska jest również autorką bestsellerowej książki pod tym samym tytułem.

Akademia Sztuk Pięknych w Osijeku
Akademia Sztuk Pięknych w Osijeku jest jedyną artystyczno-edukacyjną jednostką Uniwersytetu Josipa Juraja Strossmayera. Pierwszy rocznik studentów rozpoczął naukę w roku akademickim 2004/2005. Akademia posiada obecnie pięć wydziałów, takich jak: Wydział Muzyczny, Wydział Muzyki Nowej, Wydział Sztuk Plastycznych, Wydział Sztuk Teatralnych i Wydział Sztuki Użytkowej. Studenci studiów I i II stopnia w trakcie nauki w Akademii nabywają wiedzę teoretyczną, pedagogiczną i praktyczną, a indywidualne podejście umożliwia im budowanie własnego artystycznego stylu.
W Akademii na studiach I i II stopnia uczy się łącznie 246 studentów. Akademia zatrudnia także 128 osób – wykładowców oraz pracowników administracyjnych. Poza zajęciami w samej Akademii organizujemy także konferencje, festiwale, seminaria, promocje książek, koncerty, wystawy, spektakle, projekcje i warsztaty. Organizowane są wykłady gości, nie tylko z Chorwacji, ale i z zagranicy. Studenci i wykładowcy Akademii w ramach różnych programów uczestniczą w międzynarodowych wymianach i konkursach we wszystkich dziedzinach sztuki, które są wykładane w Akademii.

Pokaz specjalny filmu „SZEŚĆ OKTAW”
reż. Kinga Dębska, dokumentalny, Polska, 2008, 24 min
Gatunek: dokumentalny
Reżyseria: Kinga Dębska
Scenariusz: Kinga Dębska
Zdjęcia: Łukasz Gutt
Montaż: Beata Barciś
Producent: Jerzy Jakutowicz
Produkcja: Telewizja Polska
Rok produkcji: 2008
Czas trwania: 24 min
Bohaterka: Olga Szwajger
Olga Szwajgier to swoisty fenomen. Ta śpiewaczka operowa obdarzona pięknym sopranem postanowiła udoskonalić dar natury: jako jedyna na świecie ćwiczeniami własnego pomysłu i technikami relaksacyjnymi rozszerzyła skalę swego głosu z czterech do sześciu oktaw. Teraz swą wiedzę i doświadczenie przekazuje innym, prowadząc zajęcia ze studentami krakowskiej PWST, a także roczne warsztaty "Laboratorium głosu" dla osób śpiewających zawodowo i aktorów, a także osób, które pragną nimi zostać.

Wisła w Chorwacji