Aktualności

2. FESTIWAL FILMÓW POLSKICH „WISŁA” W KIRGISTANIE

5 października br. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” znów odwiedzi Kirgistan. Tym razem fani polskiego kina będą mogli uczestniczyć w bezpłatnych pokazach w Biszkeku (Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa).
Program Festiwalu „Wisła” składa się z najnowszych filmów polskich, które zdążyły już zdobyć serca nie tylko polskich, ale i zagranicznych widzów.
Na oficjalnym otwarciu widzowie zobaczą film „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona to zrealizowany z epickim rozmachem dramat historyczny. Film opowiada dzieje pruskiego rodu zamieszkującego okolice Pucka oraz historię miłości pomiędzy kaszubskim chłopcem a niemiecką arystokratką. Reżyser przygląda się powikłanym losom trzech nacji zamieszkujących dawne polsko-niemieckie pogranicze na północnych Kaszubach, na których linia granicy wytyczonej po I wojnie światowej podzieliła nie tylko ziemię, ale i ludzi. Akcja filmu przebiega przez cztery dekady, ukazując skomplikowane postawy i wybory, których musieli dokonywać mieszkańcy.

Podczas festiwalu pokażemy oczywiście nominowany do Oscara wspaniały film Pawła Pawlikowskiego - „Zimna wojna”. Pełna pasji historia trudnej miłości w trudnych czasach podbiła serca widzów na całym świecie i została wielokrotnie nagrodzona.
W filmie „Córka trenera” Łukasz Grzegorzek łączy elementy kina drogi z opowieścią inicjacyjną o wchodzeniu w dorosłość i szukaniu własnej tożsamości. Utrzymana w duchu sundance`owego kina niezależnego historia ojca-trenera i córki-zawodniczki ukazuje drogę mierzoną w setkach kilometrów od jednego prowincjonalnego turnieju do drugiego. Nie będzie to jednak droga na sportowy szczyt, ale droga do dojrzałości i niezależności.
Widzowie obejrzą również komedię Aleksandra Pietrzaka „Juliusz”. Film miał swoją premierę we wrześniu ubiegłego roku, a nad jego scenariuszem pracowało dwóch znanych stand-uperów: Abelard Giza i Kacper Ruciński. Tytułowym bohaterem jest uporządkowany nauczyciel plastyki, którego głównym problemem w życiu jest ojciec – nieustająco imprezujący artysta-malarz. Juliusz to człowiek pechowy, niespełniony i smutny. Podczas jednej z dorywczych prac poznaje Dorotę -piękną lekarkę weterynarii, która okaże się dla Juliusza szansą na drastyczną zmianę swojego życia i naprawienie trudnej relacji z ojcem. Przy okazji też rozbudzi w nim uczucia, których nie dopuszczał do siebie od lat. „Juliusz” składa się z krótkich scen często przepełnionych czarnym humorem. Jest specyficzną opowieścią o zwykłych ludziach, ich smutkach i radościach, a także o odwadze, którą każdy z nas musi w sobie znaleźć, by uczynić życie lepszym.
„Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, czyli polsko-brytyjski dramat wojenny w reżyserii Denisa Delića, opowiadający o losach bohaterów służących w Królewskich Siłach Powietrznych Wielkiej Brytanii, Janie Zumbachu i Witoldzie Urbanowiczu. Film powstał w oparciu o słynną książkę Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303” z 1942 roku. Dywizjon 303 był elitarną jednostką myśliwską, złożoną głownie z Polaków, najlepszą i najskuteczniejszą w czasie II wojny światowej, która odegrała jedną z najistotniejszych ról w Bitwie o Anglię. W role asów przestworzy wcielili się Maciej Zakościelny i Piotr Adamczyk. Film obfituje w spektakularne sceny batalistyczne oraz widowiskowe walki powietrzne.

Inspiracją do najnowszego obrazu „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka była jego osobista historia. Film opowiada o słodko-gorzkich relacjach rodzinnych. Reżyser stworzył bardzo osobisty obraz, w którym pokazał kawałek własnego życia i złożone relacje, które łączyły go z bratem, Andrzejem Kondratiukiem, także reżyserem. Opowiadając o chorobie i śmierci swojego brata, Kondratiuk stworzył film o różnych obliczach miłości. Dzięki znakomitym kreacjom aktorskim Roberta Więckiewicza i Olgierda Łukaszewicza film zdobył serca publiczności na wielu festiwalach. Pełnometrażowy debiut Ewy Bukowskiej „53 wojny” opowiada historię Anny, żony korespondenta wojennego, Witka. To obraz o toksycznej miłości dwójki ludzi, którzy nie mogą bez siebie żyć, ale wyniszczają siebie nawzajem. To historia oparta o prawdziwe wydarzenia, które opisała w swojej książce „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym” Grażyna Jagielska. Dla młodszej widowni przygotowaliśmy film „Klub włóczykijów” w reżyserii Tomasza Szafrańskiego. Jest to historia Kornela i Maksa, którzy spędzają wakacje przed ekranem komputera i nie myślą o powrocie do nudnego realu. Wszystko zmienia nagła wizyta ,,czarnej owcy” w ich rodzinie, wuja Dionizego. Nieobliczalny krewny wciąga chłopców do prawdziwego świata, pełnego nieoczekiwanych wydarzeń i niezwykłych postaci. Pod ich przewodnictwem Klub Włóczykijów wyrusza w podróż, której celem jest odnalezienie skarbu ukrytego przed laty przez pradziadka Kornela.

Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

wisła

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl

PR Manager

Natalia Walka
natalia@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

BIURO

+48 22 523 41 18