• Konkursowe Filmy konkursowe (więcej...)
  • J.Stuhr Jerzy Stuhr gościem Festiwalu „Wisła” (więcej...)
  • galeria Zapraszamy do galerii zdjęć 7. festiwalu filmów polskich w Rosji, więcej...
Aktualności

Teatr na moskiewskim ekranie


8. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” startuje już w maju! Oprócz sekcji konkursowej i retrospektywy na moskiewskich ekranach kin tradycyjnie zaprezentujemy także inspirujące sekcje tematyczne.

We współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Teatrem Polskim w Moskwie stworzymy sekcję „Teatr na ekranie”, w ramach której pokażemy część projektu „Teatroteka”, będącego cyklem ekranizacji polskiej „młodej” dramaturgii teatralnej.

Teatroteka to nowy etap w myśleniu o ekranizacjach teatralnych w kontekście artystycznym i realizacyjnym. Ideą projektu jest wykorzystanie potencjału technologii filmowej do ekranizacji najbardziej wartościowych osiągnięć „młodej” polskiej dramaturgii teatralnej. Sztuki współczesne to teksty napisane często w formie „postdramatycznej”, odmienne w swej stylistyce i konwencji od klasycznego dramatu.

W bloku „Teatr na ekranie” znajdą się takie tytuły WFDiF jak „Walentyna” Wojciecha Farugi, „Walizka” Wawrzyńca Kostrzewskiego czy „Nad” Mariusza Bielińskiego, a także produkcja Teatru Rozmaitości i Narodowego Instytutu Audiowizualnego „Między nami dobrze jest” Grzegorza Jarzyny.

Walentyna” Wojciecha Farugi to opowieść o jednej z najbardziej znanych i jednocześnie zagadkowych kobiet XX wieku – Walentynie Tiereszkowej. Tiereszkowa była tkaczką, którą Chruszczow namaścił na pierwszą kobietę w kosmosie. Po powrocie na ziemię cieszyła się olbrzymią popularnością i uznaniem. Stała się jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych gwiazd Związku Radzieckiego. Po 1989 roku Tiereszkowa zamilkła i do dziś nie rozmawia z dziennikarzami.

Na tytułowej „Walizce” z Auschwitz bohater Fransua Żako rozpoznaje nazwisko swojego ojca. Bohater pokonuje drogę z domu do Muzeum Zagłady. Nie jest to jednak zwykły spacer, ale droga ku odzyskaniu pamięci i tożsamości. Prawda, której brakowało mu przez całe życie, nagle uderzy w niego z niebywałą siłą. Ten gwałtowny zwrot sprawi, że powrócą wspomnienia, pytania, które przez lata nie mogły doczekać się odpowiedzi. Przed oczami bohatera przepłynie całe życie: dziecięce wspomnienia, sny, spotkania, podróże, różne etapy drogi ku odkryciu samego siebie. „Walizka” stawia także szersze pytanie o społeczną pielęgnację pamięci o Zagładzie.

W ramach wydarzeń towarzyszących Festiwalu jeden z obrazów „Teatroteki” zaprezentujemy również w Teatrze Polskim w Moskwie. Będzie to „Nad” Mariusza Bielińskiego, gdzie w planie realistycznym śledzimy historię Jakuba. Skazany za zbrodnię, której nie popełnił, po dwudziestu latach wychodzi z więzienia. Ale czy może być wolny? Jakub poznaje tożsamość jedynego świadka, którego oskarżenia były podstawą skazania… Z rozmów i poetyckich monologów zbudowany zostaje zapis rodzinnego i społecznego dramatu.

Oprócz tytułów „Teatroteki” w sekcji „Teatr na ekranie” znajdzie się także film Grzegorza Jarzyny „Między nami dobrze jest”, wyprodukowany przez warszawski Teatr Rozmaitości i Narodowy Instytut Audiowizualny. Jest to filmowa adaptacja wystawionej przez Jarzynę na scenie TRu sztuki Doroty Masłowskiej pod tym samym tytułem. Głównymi bohaterkami są ubogie mieszkanki ciasnej warszawskiej kawalerki, będące przedstawicielkami trzech pokoleń kobiet - Osowiała Staruszka na wózku inwalidzkim, jej córka Halina i wnuczka – Mała Metalowa Dziewczynka. Obraz, pełen groteskowych dialogów złożonych z przewrotnie potraktowanych cytatów z popkultury, szyderstw z języka reklam, kolorowych czasopism i stereotypów narodowych, stawia diagnozę polskiego społeczeństwa czasu transformacji.


 

powrót